حذف کاغذ شخص ثالث ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

وبلاگ

حذف کاغذ شخص ثالث ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد


یکی از سیاست‌های دولت الکترونیکی، کاهش مصرف کاغذ و صرفه جویی در تولید پسماند و در نتیجه کمک به محیط زیست است که همکاری سازمان های مختلف و مدیریت سبز را حول صرفه جویی در مصرف منابع انرژی می طلبد.در همین راستا همه سازمان ها از جمله صنعت بیمه برای توسعه  دولت الکترونیک طرح ها و اقداماتی را مدنظر قرار داده اند. حرکت در بسترهای دیجیتال و حذف کاغذ  از اهمیت بالایی در صنعت بیمه برخورداراست و ماه های اخیر بسترهای صدور بیمه نامه های الکترونیک مخصوصا نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند.


طبق نقل قول رئیس بیمه مرکزی ، آقای دکتر غلامرضا سلیمانی ، سالانه ۶۴ میلیون بیمه نامه در کشور صادر می شود که حدود ۲۱ میلیون از آن ها بیمه شخص ثالث خودرو و موتور هستند لذا منطقی است که اجرای طرح مدیریت سبز درباره این حجم از بیمه های شخص ثالث می تواند قدم بزرگی در مسیر کمک به محیط زیست  باشد. بیمه مرکزی، دستور حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث را برای کاهش مراجعات به نمایندگی ها و کاهش رفت و آمد و ترافیک و کاهش مصرف کاغذ و قطع شدن درختان در راس  بخشنامه های  بیمه ای  اخیر خود  قرار داد.


این قانون از ۲۱ اسفند  ۹۸  به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا به صورت تدریجی عملی شده است یعنی در مقدمه ای برای این بخشنامه جدید ، نسخه الکترونیکی بیمه‌نامه شخص ثالث حذف و  بیمه نامه ها به صورت الکترونیکی تمدید یا صادر شدند.با اجرایی شدن جدی  قانون حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث از اول خرداد ۹۹، مقامات ذی ربط در صنعت بیمه انتظار دارند که کاهشی در میزان سود نمایندگی ها حاصل نشود بلکه آن ها  فروش خود را به حداکثر رسانده و ارتباط بیشتری با شرکت های بیمه ای بگیرند تا ضریب نفوذ بیمه در سراسر کشور افزایش یابد و در نهایت با حضور خود در بورس  ابزاری برای توسعه بازار سرمایه باشند.


اجرای قانون نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث


با ابلاغ بخشنامه بیمه مرکزی مبنی بر حذف نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث و ایجاد زیرساخت های لازم برای صدور الکترونیکی بیمه نامه ثالث و آنلاین شدن آن ، نسخه فیزیکی بیمه نامه صادر نمی شود که حتی امکان صدوربیمه شخص ثالث را شخصا توسط خود بیمه‌گزار در پی دارد.


 از زمان اجرایی شدن  قانون حذف نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث ،فرایندهای صدور و پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث نظیر تمدید بیمه نامه ، اعمال تخفیف عدم خسارت و رسیدگی و پرداخت خسارت ها بدون نیاز به نسخه فیزیکی انجام می پذیرد.


ضمنا برای تمدید بیمه نامه شخص ثالث دیگر نیازی به ارائه بیمه نامه های قبلی نیست زیرا تمام اطلاعات در سامانه وجود دارد و حق بیمه شخص ثالث براساس کلیه اطلاعات سامانه و عوامل  تعیین نرخ بیمه شخص ثالث مشخص خواهد شد.


هم چنین فراهم آوردن شرایط لازم برای ارائه خدمات بیمه ای بدون ارائه نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث ارتباطی به صدور برخط و الکترونیکی بیمه نامه ها ندارد و این برنامه مشکلی را برای شبکه فروش به وجود نمی آورد.


چگونه اعتبار بیمه نامه های شخص ثالث بدون نسخه فیزیکی تعیین می گردد؟  • صدور کدیکتای ۱۰ رقمی  


اعتبار بیمه نامه الکترونیکی بیمه شخص ثالث، منوط به صدور کد یکتا از سوی شرکت های بیمه‌گر است که این کد ده رقمی در کلیه مراجع مربوطه همانند پلیس راهنمایی و رانندگی و قوه قضاییه قابل پیگیری خواهد بود. با احراز کد یکتا و مراجعه به سایت سنهاب ، بیمه‌گزاران از عدم بروز مشکل حین بروز حادثه و هم چنین اعتبار بیمه نامه خود یقین حاصل می کنند.  • لینک دریافت نسخه کاغذی و قابل چاپ بیمه نامه شخص ثالث


بنا به بخشنامه بیمه مرکزی، کلیه شرکت های بیمه موظف هستند که اطلاعات مذکور را از طریق ارسال پیامک در اختیار بیمه‌گزار قرار دهند تا بیمه گزاران قادر به استعلام شرایط و جزییات بیمه ثالث خودرو یا موتور خود بوده و در صورت تمایل، از بیمه نامه خود پرینت گرفته و نسخه چاپی آن را تهیه نمایند.


بیمه گر متعهد به ارائه نسخه چاپی بیمه نامه شخص ثالث به درخواست بیمه‌گزار است هرچند این امر جهت اطمینان خاطر بیمه‌گزار صورت می گیرد و الزام قانونی برای عینیت بخشیدن به این درخواست بیمه‌گزار وجود ندارد.


 تفاوت نسخه کاغذی با نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث چیست؟


تفاوتی در هر دو نسخه کاغذی و الکترونیکی بیمه شخص ثالث وجود ندارد و همه موارد مربوط به بیمه نامه های فیزیکی در مورد بیمه نامه الکترونیکی شخص ثالث نیز صدق می کند به عنوان مثال می توان به تخفیفات عدم خسارت اشاره کرد که در نسخه الکترونیکی بیمه ثالث نیز لحاظ می گردد.


خرید اینترنتی نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث از سایت بهین پویش


همانند خرید سایر بیمه نامه ها از سایت بهین پویش، بیمه گزار می تواند بعد از خرید بیمه  به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث وارد شده و اقدام به استعلام اصالت بیمه خود کند.


 


بخش نامه حذف کپن شخص ثالث بیمه مرکزی


بخش نامه حذف کپن شخص ثالث


آخرین مطالب

مراکز پرداخت خسارت

مراکز پرداخت خسارت

ادامه مطلب
دانلود فرم های پیشنهاد

دانلود فرم های پیشنهاد

ادامه مطلب